Czytelnia

W czytelni znajdą Państwo artykuły dotyczące historii dawnych śląskich kolekcji dzieł sztuki oraz teksty z epoki. Zachęcamy do lektury.

Artykuły

Witraż fundacyjny oleśnickiego księcia

Autor: Beata Fekecz-Tomaszewska (Muzeum Architektury we Wrocławiu) (02 / 03 / 2010)

W bogatych zbiorach witraży od wielu lat gromadzonych w Muzeum Architektury we Wrocławiu poczesne miejsce zajmuje niewielka, bo licząca zaledwie kilkanaście obiektów, ale bardzo cenna kolekcja nowożytnych szybek malowanych emaliami i witraży gabinetowych z XVI i XVII wieku, głównie o proweniencji szwajcarskiej i południowoniemieckiej. Wśród kilku obiektów, które uznać można za pochodzące ze Śląska, na szczególną uwagę zasługuje witraż gabinetowy z herbem Oleśnicy z 1597 roku

Haga w Kamieńcu Ząbkowickim czyli słów kilka o cyklu holenderskich wedut z kamienieckiego pałacu

Autor: dr hab. Andrzej Kozieł (17 / 03 / 2010)

Nasza znajomość dawnego ruchomego wystroju pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim jest odwrotnie proporcjonalna do naszej wiedzy o architekturze tego arcydzieła europejskiego neogotyku. O ile okoliczności powstania, historia budowy i geneza architektonicznej formy pałacu, zaprojektowanego w 1838 roku przez Karla Friedricha Schinkla dla księżnej Marianny Orańskiej, doczekały się licznych i wyczerpujących opracowań, to jedynym źródłem informacji o dawnym wyposażeniu wnętrz kamienieckiej rezydencji wciąż pozostaje kilka przedwojennych fotografii oraz krótka relacja Günthera Grundmanna, zamieszczona w tomie jego wspomnień z 1972 roku. Wspomina on o renesansowych meblach zdobiących wnętrza oraz klasycystycznych elementach wyposażenia wykonanych według projektów Schinkla. Ściany pałacu zdobiły widoki Berlina i Hagi oraz liczne portrety książąt z dynastii Orańskiej i Hohenzollernów pędzla Friedricha Bury’ego, Karla Begasa i Franza Krügera.

Kolekcja obrazów biskupa Heinricha Förstera

Autor: dr Joanna Lubos-Kozieł (12 / 04 / 2010)

Biskup wrocławski Heinrich Förster (1799-1881), sprawujący urząd w latach 1853-1881, był najwybitniejszym protektorem malarstwa i sztuki kościelnej czynnym na Śląsku w XIX w.

Teksty źródłowe

Johann Gustav Büsching w Luboradzu

Autor: Magdalena Palica (13 / 12 / 2009)

Poniższy tekst pochodzi z publikacji wybitnego wrocławskiego filologa i miłośnika sztuk pięknych Johanna Gustava Büschinga pt. Bruchstücke einer Geschäftsreise durch Schlesien in den Jahren 1810, 11, 12, Breslau 1813, s. 62-65

Dzieła miesiąca

Maj 2010: Edgar Degas „Baletnice”

Kompozycja Degasa przedstawiająca sześć baletnic na scenie powstała najprawdopodobniej na początku ósmej dekady XIX wieku. Około pięćdziesięciu lat później trafiła do zbiorów znanego wrocławskiego kolekcjonera dzieł sztuki Maxa Silberberga.

Czerwiec 2010: Vincent van Gogh "Ogród w Auvers"

Ostatnie dwa miesiące życia Vincent van Gogh spędził w Auvers sur-Oise pod opieką doktora Paula Gacheta uwiecznionego przez malarza na wielu płótnach. Był to bardzo pracowity czas dla artysty, szacuje się, że pod jego pędzlem co dnia powstawało wówczas nowe płótno.

Lipiec 2010: Taddeo Gaddi "Śmierć szlachcica z Celano"

Giorgio Vasari w „Żywocie Giotta” tak wspominał o cyklu malowideł zdobiących szafę zakrystii jednej z florenckich świątyń: „w kościele Św. Krzyża [...] w zakrystii [są wymalowane] sceny z życia Chrystusa i św. Franciszka”. Przyjętą dziś atrybucję tych obrazów Taddeo Gaddiemu zaproponował dopiero w drugiej połowie XIX wieku znany włoski historyk sztuki Giovanni Battista Cavalcaselle.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons