Martwa natura z jabłkami i serwetką
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 60 x 73 cm
Czas powstania: ok. 1880
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Musée de l'Orangerie, Paryż
Obecne miejsce przechowywania: Musée de l'Orangerie, Paryż
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Informacje w literaturze na temat wczesnych losów obrazu nie są jednorodne. Pewnym jest, że znajdował się on w rękach następujących kolekcjonerów i zbieraczy: Mauthner-Markhof, Rosenberg i Thannhauser. W filii galerii Thannhauser w Lucernie (późniejszej Galerie Rosengart) w 1925 roku płótno zakupił Max Silberberg. W 1932 roku Georges Petit w Paryżu we współpracy z Paulem Cassirerem zorganizował aukcję z niemieckich zbiorów (określonych anonimowo jako "S... et S..."), na której został wystwiony obraz Cézanne'a. Nie znalazł on wówczas nabywcy i pozostał w rękach Silberberga do 1934 roku. Następnie trafił do kilku holenderskich zbiorów, a później został zakupiony przez francuskiego kolekcjonera Jeana Waltera, a w 1959 roku został przekazany do Musée de l'Orangerie.

Bibliografia:

Monika Tatzkow, Max Silberberg (1878-1945) Breslau [w:] Melissa Müller, Monika Tatzkow, Verlorene Bilder, verlorene Leben Jüdische Sammler und was aus ihren Kunstwerken wurde, München 2008, s. 125

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 08 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons