Szkoła szycia w sierocińcu amsterdamskim
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 57,5 x 83 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory prywatne
Obecne miejsce przechowywania: Zbiory prywatne
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Pierwsza wersja tematu szkoły szycia w sierocińcu amsterdamskim znajdowała się w 1901 r. w posiadaniu berlińskich antykwariuszy Fritza Gurlitta a Rudolfa Lepke. Obraz odnotowany był w majątku berlińskich kolekcjonerów Hempela i Friedberga od około 1907 do lat 20. XX w. Wrocławianin Max Silberberg występuje po raz pierwszy występuje jako jego właściciel w związku z wystawą w Berlinie, zorganizowaną w 1927 r., na 80. urodziny Maxa Liebermanna. W dobie reżimu nazistowskiego Silberberg utracił ze swojego majątku również to dzieło, za pośrednictwem Brunona Cassirera (1934) i dr Fritza Nathana, w którego posiadaniu obraz znalazł się w 1936 r., trafił on do zbiorów rodziny Krüger-Jöhr w Zurychu. Jako spadek po rodzinie Krüger-Jöhr dzieło przekazano w 1992 r. fundacji Bündner Kunstsammlung w Chur.

W 1999 r., kiedy los Maxa Silberberga i jego prywatnej kolekcji stał się znany, Kunstmuseum w Chur dokonało natychmiastowego zwrotu malowidła „z przekonania, iż dzieło o potwierdzonym statusie zrabowanego należy ze względów etycznych bezwarunkowo zwrócić.“ (Bündner Kunstmuseum, komunikat prasowy z 1999 r.).

Bibliografia:

Preußische Akademie der Künste: Max Liebermann. Hundert Werke des Künstlers zu seinem 80. Geburtstag, Berlin 1927

Karl Scheffler, Die Sammlung Max Silberberg, „Kunst und Künstler“, 30 (1931), s. 16

Kunsthalle Bern: Albert Welti – Max Liebermann, Bern 1937,

Matthias Eberle: Max Liebermann, Werkverzeichnis der Gemälde und Ölstudien, t. 1 nr 1876/30.

Auktion Sotheby´s London, 18.10.2000.

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 16 / 01 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons