Orzeźwienie
Typ: malarstwo
Technika: Tempera i olej na drewnie topolowym
Wymiary: 64 x 85 cm
Czas powstania: ok. 1880
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Museum Wiesbaden, Wiesbaden
Obecne miejsce przechowywania: Museum Wiesbaden, Wiesbaden
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz początkowo należał do zaprzyjaźnionego z Maréesem Prof. Kleinenberga, którego portret później również znajdował się zbiorach Maxa Silberberga. W 1925 r. malowidło znalazło się w posiadaniu Zitzmanna a następnie, 3 marca tego samego roku zostało zlicytowane na aukcji w salonie Cassirera-Helbinga w Berlinie. Tam właśnie Max Silberberg nabył dzieło do swojej kolekcji.

W 1935 r. Silberberg był zmuszony również ten obraz sprzedać. Na 141. aukcji w salonie Graupego zakupił go komisjoner Carl Braunstein. W 1980 r. „Orzeźwienie“ trafiło jako fundacja ze zbiorów prywatnych do Muzeum w Wiesbaden, na ekspozycji zostało jednak wystawione dopiero w 2011 r.

Muzeum w Wiesbaden, w ramach swoich intensywnych starań o wyjaśnienie problematycznych kwestii związanych z pochodzeniem obrazu przyczyniło się w znacznej mierze do rzetelnego i uczciwego rozstrzygnięcia tychże, w świetle Zasad Konferencji Waszyngtońskiej na temat dzieł sztuki skonfiskowanych przez nazistów.

Bibliografia:

J. Meier-Graefe, Hans von Marées, 1909, Bd. II, nr kat. 497

Karl Scheffler, Die Sammlung Max Silberberg, „Kunst und Künstler“, 30 (1931)

Gemälde und Zeichnungen des 19. Jahrhunderts aus einer bekannten schlesischen Privatsammlung und aus verschiedenem Privatbesitz, Versteigerung 141, 23. März 1935, Paul Graupe, Berlin 1935

Autorzy tego wpisu:
  • Dr. Hans-Joachim Hinz
Data publikacji: 04 / 07 / 2014
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons