Wodospad w Tivoli
Typ: malarstwo
Technika: olej na płótnie
Wymiary: 88 x 124 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Nationalgalerie, Berlin
Obecne miejsce przechowywania: Nationalgalerie, Berlin
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Obraz przedstawiający wodospady w Tivoli został zamówiony przez Gustava Adolfa von Ingenheim zapewne podczas pobytu w Rzymie. Miało to miejsce najpóźniej w 1818 roku. W 1855 roku po śmierci kolekcjonera pejzaż został odziedziczony przez jego najmłodszego syna Franza i około 1880 roku trafił do rodowej rezydencji w Rysiowicach. W 1919 roku, gdy zmarł Franz, obraz znalazł się w rękach jego syna Rudolfa. W 1931 roku poddano go oględzinom konserwatorskim we wrocławskim Schlesisches Museum der bildenden Künste, gdzie został później zdeponowany. W 1942 roku trafił do składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim. Trzy lata później obraz został przetransportowany do Warszawy. W 1953 roku został przekazany do NRD jako tzw. Freundschaftsgeschenk i trafił do berlińskiej Nationalgalerie.

Bibliografia:

Nationalgalerie. Berlin. Das XIX. Jahrhundert. Katalog der ausgestellten Werke, red. Angelika Wesenberg, Eve Forschl, Berlin 2002, s. 347

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 08 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons