Gaj oliwny w Saint-Rémy
Typ: rysunek
Technika: tusz na papierze
Wymiary: 47 x 62,5 cm
Obiekt należał do następujących kolekcji:
Aktualny właściciel: Zbiory prywatne
Obecne miejsce przechowywania: Nowy Jork, Museum of Modern Art
Uwagi dotyczące historii obiektu:

Rysunek był wystawiony na licytacji w berlińskim salonie Paula Graupego w marcu 1935 roku. Został wówczas nabyty przez Towarzystwo Przyjaciół Nationalgalerie w Berlinie i podarowany do tej instytucji.

W 1998 roku w Waszyngtonie, na konferencji zorganizowanej przez amerykański Departament Stanu, 44 państwa podpisały dokument, w którym zobowiązały się do dołożenia wszelkich starań, by zidentyfikować i zwrócić prawowitym spadkobiercom dzieła sztuki zrabowane przez nazistów [pełny tekst na http://www.lootedartcommission.com/Washington-principles]

Należący niegdyś do Max Silberberga rysunek van Gogha (do 1999 roku znajdujący się w berlińskiej Nationalgalerie) był pierwszym dziełem sztuki, które zostało zwrócone prawowitym właścicielom w oparciu o ustalenia zawarte w deklaracji waszyngtońskiej. Potomkowie kolekcjonera wystawili szkic na na licytacji w londyńskim salonie Sotheby’s, gdzie osiągnął rekordową sumę 8,5 miliona dolarów. Zakupił go prywatny kolekcjoner, który przekazał go następnie w depozyt do nowojorskiego muzeum.

Bibliografia:

Monika Tatzkow, Max Silberberg (1878-1945) Breslau [w:] Melissa Müller, Monika Tatzkow, Verlorene Bilder, verlorene Leben Jüdische Sammler und was aus ihren Kunstwerken wurde, München 2008, s. 128

Autorzy tego wpisu:
  • Magdalena Palica
Data publikacji: 08 / 12 / 2009
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons