Jawor – Strzegom – Wałbrzych

Data publikacji: 15 / 11 / 2010

Polecamy rozpoczęcie wycieczki od odwiedzenia Muzeum w Jaworze, w którym od niedawna można zobaczyć fragment malowidła pędzla Michaela Willmanna zdobiący do 1945 roku kaplicę pałacu w Luboradzu (informacje o dostępności muzeum na stronie www.muzeumjawor.pl). Luboradz (Lobris) i Jawor (Jauer) należały do znanego rodu Nostitzów. W obu rezydencjach znajdowały się bogate zbiory sztuki i osobliwości. W bibliotece jaworskiego zamku (obecnie służy jako obiekt mieszkalny) można było podziwiać obrazy anamorficzne (malowane na metalowych tubach obrazy były zniekształcone, oglądać należało ich odbicie w lustrze, wówczas proporcje były poprawne) oraz inne zabawki optyczne (np. pudełka perspektywiczne wyposażone w lustra). W Luboradzu (własność prywatna) znajdował się duża galeria malarstwa (ponad 200 obrazów, w tym portrety Nostitzów i przedstawicieli rodów panujących oraz przedstawienia włości należących do rodu) oraz cenny zbiór grafiki europejskiej (m. in Dürer, Rembrandt, Altdorfer). Do najbardziej podziwianych płócien należały kompozycje Willmanna, w tym słynne „Uwolnienie Andromedy” dziś w zbiorach Národní galerie w Pradze

Jako kolejny przystanek polecamy odwiedzenie pałacu w Morawie (Muhrau). Został wzniesiony na zlecenie rodziny von Kramsta w 1864 roku (właścicielem budynku jest Fundacja św. Jadwigi, informacje o pałacu na stronie www.morawa.org, mieści się tam przedszkole i ośrodek edukacyjny). Pod koniec XIX wieku Marie von Kramsta zgromadziła podczas podróży po Europie zbiór malarstwa, który ozdobił pałac w Morawie. Składały się na niego m.in. płótna Arnolda Böcklina, Franza von Lenbach, Camille Corota, Maxa Gabriela i Francisca Pradilli. Warty odwiedzenie jest także przypałacowy park, gdzie obecnie prowadzone są prace, które mają na celu przywrócenie jego pierwotnego kształtu.

Następnie zapraszamy Państwa do jednego z najsłynniejszych śląskich zamków - do Książa (Fürstenstein) należącego niegdyś do Hochbergów (dostępny do zwiedzania, informacje na stronie www.ksiaz.walbrzych.pl, zwiedzanie wirtualne na stronie www.ksiaz.ivc.pl). Wnętrza poświadczają dawny splendor rodziny. Dzieła sztuki, instrumenty astronomiczne, zbiory przyrodnicze i numizmatyczne gromadzone od XVII wieku eksponowane były w Kunstkamerze. Hochbergowie posiadali cenne arrasy oraz dzieła malarzy włoskich (w tym Bernarda Strozziego i Leonarda Coccorante). Na początku XX wieku zbiory wzbogaciły się licznymi nabytkami (np. kaplicę udekorowano pochodzącym z Włoch cyklem malowideł z historią Mojżesza). W Książu można było także podziwiać serię widoków przedstawiające Sudety autorstwa znanego śląskiego pejzażysty Sebastiana Carla Christiana Reinharda, można je dzisiaj oglądać w Muzeum w Wałbrzychu (informacje na stronie www.muzeum.walbrzych.pl), ostatniej proponowanej lokalizacji do odwiedzenia w ramach tego szlaku.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons