Na wschód od Wrocławia

Data publikacji: 14 / 11 / 2010

Z niegdyś imponującego pałacu w Szczodrym (Sibyllenort), który po wojnie uległ spaleniu pozostał dziś jedynie fragment jednego ze skrzydeł. Monumentalna budowla zwana „Śląskim Windsorem” należała do dynastii Wettynów (wcześniej do książąt z dynastii wirtemberskiej) Według dawnych przekazów kolekcja malarstwa, rysunków i grafiki miała liczyć około 5000 sztuk. Do najcenniejszych dzieł dawnych mistrzów należały obrazy Lucasa Cranacha, w tym najwcześniejsza znana wersja portretu elektora saskiego Fryderyka Mądrego (fotografia poniżej). Obraz ten, wraz z wizerunkiem elektora saskiego Jana Stałego, wisiał w tzw. Familiensalon, zaś w kaplicy prezentowano kompozycję Cranacha „Ecce Homo”. W zbiorach w Szczodrym znajdowały się liczne portrety, w tym kompletna galeria wizerunków książąt z dynastii Wettynów. Cenny zbiór miśnieńskiej porcelany, należący do największych w Europie, eksponowany był w specjalnej sali o ścianach wyłożonych lustrami, by figurki, popiersia i naczynia można było podziwiać ze wszystkich stron. Udostępniony do zwiedzania pałac należał przed drugą wojną światową do jednych z największych atrakcji turystycznych okolic Wrocławia.

Ze Szczodrego proponujemy udać się do Brzezinki (Briese) gdzie znajduje się zrujnowany pałac hrabiów von Kospoth. Budowla z pierwszej połowy XVIII wieku wyróżniała się bogato dekorowaną salą balową, której ozdobą były obrazy flandryjskiego artysty Franza de Backera. Galeria malarstwa składał się z kilkudziesięciu płócien, w tym arcydzieła Rubensa przedstawiającego Świętą Trójcę oraz kompozycji Jana Steena, Jacoba Gerritsza Cuypa i Jacoba Jordaensa. Ponad dwadzieścia rzeźb mitologicznych, które niegdyś zdobiły przypałacowy ogród, w 1950 roku trafiło do Wilanowa, gdzie można je podziwiać do dziś.

W następnej kolejności polecamy odwiedzenie Sycowa (Gross Wartenberg) należącego niegdyś do książąt von Biron. W stojącym niegdyś w centrum miasta pałacu znajdowało się bogate wyposażenie: arrasy, zabytkowe szkło i porcelana oraz zegary. Na galerię malarstwa składały się liczne portrety członków rodu pędzla znanych artystów: Antona Graffa, Josefa Grassiego i Élisabeth Vigée-Lebrun oraz obrazy dawnych mistrzów, np. Gianbattisty Moroniego. Pałac został spalony 1945 roku i rozebrany w latach pięćdziesiątych. Dziś o jego świetności przypomina park w stylu angielskim ozdobiony rzeźbami w większości pochodzącymi z Francji oraz stojący na jego obrzeżach kościół ewangelicki, dzieło słynnego architekta Carl Gottharda Langhansa. W muzeum regionalnym w Sycowie (informacje o dostępności na stronie sycow.pl) można dziś oglądać marmurowe popiersie Françoise Biron dłuta Jeana Antonina Carlès pochodzące z dawnej kolekcji Bironów.

Kolejnym przystankiem na trasie jest zamek w Namysłowie (niem. Namslau, budynek jest własnością prywatną), który od końca XIX wieku należał do rodziny Haselbach. Przechowywano w nim ogromnych rozmiarów zbiór grafiki topograficznej zgromadzony przez Albrechta Augusta Haselbacha. Na kolekcję składało się też malarstwo pejzażowe oraz rzemiosło artystyczne. Z dzieł współczesnych zbieraczowi trzeba wymienić olejne obrazy Otto Dixa.

Ciekawą kolekcję można było niegdyś podziwiać w centrum Brzegu (Brieg) w willi Löbbecke (dziś w ruinie). W jej wnętrzach eksponowane były prace malarzy XIX–wiecznych, w tym „Medea” Ansema Feuerbacha i „Wiosenny wieczór” Arnolda Böcklina. Zdobiły ją także rzeźby właścicielki willi – Evy von Löbbecke. Przy tej okazji namawiamy na wizytę w Muzeum Piastów Śląskich (informacje o dostępności zamek.brzeg.pl), gdzie można zobaczyć m. in. cykl malowideł pędzla Giovanniego Pinottiego niegdyś zdobiący kaplicę w siedzibie Hochbergów w Książu.

Na zakończenie proponujemy odwiedzić pałac w Oleśnicy Małej (Klein Öls) będący niegdyś własnością hrabiów Yorck von Wartenberg (a dziś mieszczący Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin). W ich posiadaniu znajdowała się jedna z największych kolekcji grafiki dawnej na Śląsku. Mogli się poszczycić licznymi rycinami Albrechta Dürera, Martina Schongauera czy Lucasa Cranacha. W ich zbiorach znalazły się także rzeźby słynnych XIX-wiecznych twórców: Christiana Daniela Raucha i Gottfrieda von Schadow.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Wszelkie informacje sa udostepniane na licencji Creative Commons